Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер

Рівне. На межі тисячоліть.

Рейтинг Користувача: / 5
НайгіршеНайкраще 

Рівне - адміністративний, економічний та культурний центр Рівненської області (площа - 58,24 кв.км., населення - 240 тис. мешканців), що знаходиться на північному заході України.

Місто перетинає річка Устя, ліва притока Горині.

Вдалим географічним розташуванням Рівного обумовлена мережа міжнародних автотранспортних та залізничних магістралей.

Рівне розташоване на перетині транс’європейського транспортного коридору ”Берлін-Київ” та траси Хмельницький-Столін.

Відстань до кордону з Європейським Союзом лише 250 км.

Через місто проходять залізничні магістралі: Київ - Варшава - Берлін, Львів - Санкт-Петербург, Львів - Мінськ, Ковель - Москва, Ковель - Одеса -Сімферополь.

Аеропорт, здатний приймати всі типи літаків. У місті є автовокзал, залізничний вокзал.

Місто Рівне славиться своєю гостинністю та привітністю. За благоустроєм місто є одним з найзеленіших міст України: 186 га скверів, 23 га набережних та бульварів, 288 га газонів і трояндових квітників.

Історія Рівного сягає глибокої давнини.

Поблизу села Бармаки, що на околицях міста, знайдені залишки житла прадавніх людей, яким понад 15 тисяч років.

Більше двох тисяч років тому на території сучасного міста осіли і вкорінились племена слов’ян.

Перша відома писемна згадка про Рівне, як один із населених пунктів Галицько-Волинського князівства датована 1283 роком.

З другої половини ХІУ ст. Рівне перебувало під владою литовських князів.

Свого розквіту у середні віки місто досягло за часів правління княгині Марії Несвицької, яка у 1492 році домоглась у польського короля Казимира Ягеллончика надання місту Магдебурзького права.

Щорічно проводилось декілька традиційних ярмарок, активно розвивалась торгівля, а з нею почала формуватись інфраструктура міста.

У 1492 році, коли Колумб відкрив європейцям шлях до Америки, Рівне офіційно отримує право на самоврядування.

В пам’ять про це у серпні 2006 року вдячні рівняни відкрили пам’ятник княгині Марії Несвицькій. У місті є також майдан Магдебурзького права, де знаходиться виконавчий комітет Рівненської міської ради.

З 1518 по 1621р. місто перебувало у власності князів Острозьких.

У другій половині ХУІІ та на початку ХУІІІ ст. Рівне належало до володінь магнатів Замойських, Конецпольських, Валуєвських, а з 1723 р. надовго, майже на півтора століття, переходить у власність польських шляхтичів Любомирських.

У 1793р. відбувся другий поділ Польщі і до міста увійшли російські війська. У результаті розробленого нового адміністративного поділу Волинських земель Рівне набуло статусу повітового центру новоутвореного Волинського намісництва (згодом губернії).

Напередодні Першої Світової війни у Рівному проживало майже 36 тис. осіб, що вивело його на друге за чисельністю мешканців місто у Волинській губернії після Житомира.

У 1857 році через місто пройшла шосейна дорога Київ-Брест, а в 1873р.- залізнична колія між цими містами і з’явилась залізнична станція Рівне.

У 1906 році у місті відкрився перший музей.

У 1912 році Рівне вперше отримало постійне енергопостачання-з введенням в дію міської електростанції.

Під час Першої Світової війни Рівне тривалий час було прифронтовим містом.

У 1916 році перед наступом російських військ його відвідали імператор Микола ІІ та генерал О.Брусилов. Сьогодні на могилі солдат - учасників Брусиловського прориву стоїть пам’ятник - Хрест.

У період з 1917 по 1920 роки місто почергово перебувало під владою австро-німецьких, польських, більшовицьких окупаційних військ.

19 вересня 1920 року Рівне зайняли польські війська і воно до вересня 1939 року перебувало у складі Польської держави, як повітовий центр Волинського воєводства.

Незважаючи на репресії польської влади, у місті продовжувалось українське культурне життя, активно працювали громадські організації національно - патріотичного спрямування - товариство „Просвіта” ім. Т.Г.Шевченка (до закриття у 1929 р.- відроджене у 1988 році).

У вересні 1939 року відповідно до акту Молотова - Ріббентропа західноукраїнські землі відійшли до СРСР. Цього ж року Рівне набуло статусу обласного центру новоутвореної Рівненської області УРСР.

28 червня 1941 року на вулицях Рівного з’явилися німецькі мотоциклісти - розпочалась окупація міста гітлерівським Третім Рейхом.

Було засновано газету „Волинь”, головним редактором якої став Улас Самчук, працювали відомі діячі українського руху опору, зокрема. Олена Теліги, Олег Ольжич, Ніл Хасевич та інші.

Під час Великої Вітчизняної війни на околицях та у місті діяло кілька радянських підпільних організацій, партизанських загонів.

2 лютого 1944 року місто було звільнене від фашистських загарбників.

За роки окупації на території міста фашистами зищено понад 150 тисяч громадян різних національностей.

60-80- роки минулого століття були роками інтенсивного зростання та розбудови міста. Збудовано нові житлові квартали, Рівненський завод тракторних агрегатів, гігант хімічної промисловості - об’єднання „Азот”.

16 червня 1990 року над адмінбудинком міської ради замайорів синьо-жовтий прапор.

11 червня 1991 року місту було повернуто його українську назву - Рівне.

22 травня 1999 року на майдані Незалежності урочисто відкрито пам”ятник Т.Г.Шевченку.

Вулиці Рівного пам’ятають: Миколу Костомарова, Володимира Короленка, Миколу Лисенка, Івана Франка, Олексія Толстого, Симона Петлюру, Уласа Самчука, Патріарха Мстислава, Федора Штенгеля та багатьох інших всесвітньовідомих вчених, митців, письменників, політичних та громадських діячів.

У Рівному у різні часи побувало, творило, жило чимало всесвітньо відомих вчених, митців, письменників, політичних та громадських діячів: Олена Пчілка – 1832 р., Микола Костомаров - 1844-1845р.р., Володимир Короленко -1866-1867 р.р., Микола Лисенко - 1867-1868р.р., Іван Франко - 1891р., Олексій Толстой - 1914-1918р.р, Симон Петлюра-1919р., Улас Самчук - 1941- 1943 р. р. та багато інших.

Рівняни бережуть пам’ять про видатних людей, імена яких пов’язані з містом.

За роки незалежності споруджено пам’ятники Тарасу Шевченку, Уласу Самчуку, Симону Петлюрі, Климу Савуру, Нілу Хасевичу, встановлені пам’ятні знаки: жертвам Чорнобильської катастрофи, воїнам, які загинули в локальних війнах, загиблим міліціонерам, Волинським чехам, депортованим українцям.

Велично сяють над містом золоті куполи найдревнішої у місті Свято-Успенської церкви, Свято-Воскресенського собору, Свято-Покровського собору, освяченого на Покрову 2001 року.

У рік 720-річчя міста відновлено і освячено Колону Божої Матері, яка протягом 200 років оберігала місто від різних нещасть.

У 2008 році виповнилось 725 років від часу першої письмової згадки про місто Рівне.

В останню неділю серпня рівняни та багаточисельні гості святкують День міста.

Із здобуттям Україною незалежності, місто Рівне зберігає провідні позиції в політичному, економічному, культурному і релігійному житті регіону.

Рівне живе майбутнім.

У місті 18 ВНЗів, найбільші з яких: Національний університет водного господарства та природокористування, державний гуманітарний університет, 4 вищі професійно - технічні навчальні заклади, 41 загальноосвітні та інші навчальних заклади.

Промислову базу складають: ВАТ „Рівнеазот”, ВАТ „РЗВА”, ВАТ „Рівненська кондитерська фабрика”, ВАТ „Ей-І-Ес Рівнеенерго”, ТзОВ „Акватон”, ВАТ „Поліссяхліб”, ВАТ „Рівненський пивзавод” та багато інших.

Різноманітним і насиченим є культурне, мистецьке життя міста.

До послуг жителів та гостей міста обласний академічний український музично-драматичний театр та обласний академічний театр ляльок, Зал камерної та органної музики обласної філармонії з одним із кращих у Європі органів, кінопалац „Україна”, кіноцентр «Ера», зоопарк загальнодержавного значення, 7 парків, в т.ч. центральний парк культури і відпочинку ім. Т.Г.Шевченка, обласний краєзнавчий музей, літературний музей Уласа Самчука, 12 клубних закладів, 3 школи естетичного виховання, 16 бібліотек.

Добре відомі: міжнародний молодіжний фестиваль традиційної народної культури „Древлянські джерела”, слов’янський фестиваль „Коляда”, міжнародний фестиваль дитячого та молодіжного хорового співу „Весняні дзвіночки”, свято народної творчості „Музейні гостини”, міжнародний фестиваль духової музики „Сурми”, міжнародне свято дитячого хореографічного мистецтва „Стежками Мавки”, телеконкурс молодих естрадних виконавців України „Прем’єр Ліга”, які збирають творчі колективи з багатьох країн світу.

На всіх континентах відомий заслужений ансамбль танцю України „Полісянка”, зразковий ансамбль танцю „Полісяночка”, вокально-інструментальне тріо „Срібна терція” міського Будинку культури, народний аматорський ансамбль сучасного танцю „Сузір”я Едельвейс” міського Палацу культури та інші.

Рівняни та гості міста мають змогу познайомитись з кращими роботами художників, скульпторів, майстрів декоративно-ужиткового мистецтва у виставкових залах обласного краєзнавчого музею, обласної організації Національної спілки художників України, першій мистецькій галереї «ЗУЗА».

Мистецькі проекти «Вернісаж на Покрову», «Обличчя планети Земля», «Рівне. На межі тисячоліть» Олександра Хорвата - збирають всесвітньовідомих фотохудожників у мистецьких галереях Олександра Купчинського, «Вертеп», де кипить активне виставкове життя.

З травня до жовтня, у вихідні та свята, нікого не залишають байдужим роботи майстрів декоративно-ужиткового мистецтва, які експонуються на Алеї творчості, що на бульварі Незалежності.

У місті функціонує 18 фізкультурно-спортивних закладів, 22 спортивних клуби, 5 стадіонів, 4 критих басейни, 11 футбольних полів, 119 майданчиків, 29 стрілецьких тирів., 16 дитячо-юнацьких спортивних шкіл, а також фізкультурно-спортивні організації інвалідів.

Відомі далеко за межами міста: команда зі спідвею «СПС Рівне», баскетбольний клуб «БК 93 «Пульсар», команда з міні-футболу «МФК «Рівне», волейбольний клуб «Реґіна», футбольний клуб «Верес» та інші.

Комфортабельні готелі, затишні кафе, ресторани задовольняють найвибагливіші смаки відвідувачів, гостей міста, гостинно відчиняють двері для цікавого та різноманітного дозвілля.

Сучасне Рівне - це загальноосвітні на вищі навчальні заклади, число яких щороку зростає, заклади охорони здоров’я, підприємства різних галузей і форм власності, пам’ятки історії, культури, архітектури різних поколінь та епох, і звичайно, талановиті, працьовиті, гостинні люди, які завжди радо зустрічають гостей.

Завітайте у Рівне і отримайте справжню насолоду від знайомства з історією та сьогоденням древнього міста Поліської землі.

Ю.Фаєвський - головний спеціаліст

управління культури і туризму

Рівненського міськвиконкому

 
Пошук
Анонс подій

(03/29/16) Всеукраїнська акція «Бібліотека українського воїна»

Всеукраїнська акція «Бібліотека українського воїна» ініційована Міністерством культури України для п�...

(02/23/16) Розпорядження міського голови про перейменування топонімічних об'єктів м. Рівного

Розпорядження міського голови про перейменування топонімічних об'єктів м. Рівного   ...
Хто на сайті
На даний момент 15 гостей на сайті